MAKALELER

Yargıtay'ın Şike Kararını Onamasının Türk Futboluna Etkileri

  • Makaleler
  • >
  • Spor Hukuku
  • >
  • Yargıtay'ın Şike Kararını Onamasının Türk Futboluna Etkileri

Yargıtay 5. Ceza Dairesi 3 Temmuz’dan bu yana devam eden şike ve teşvik primine ilişkin yerel mahkemenin verdiği kararların bir kısmını onadı ve bir kısmını bozarak yerel mahkemeye geri gönderdi. Onanan hükümler arasında Fenerbahçe SK Başkanı Aziz Yıldırım’ında cezasının olması Fenerbahçe açısından hükmün kesinleşerek Aziz Yıldırım’ın cezaevine girmesi sonucunu doğurdu. Bu karar sadece adli bir karar olmakla kalmayıp ülke futbolu üzerinde çok büyük etkiler doğuracaktır.

 

Yargıtay 5. Ceza Dairesi Fenerbahçe SK Başkanı Aziz Yıldırım’ın suç örgütü kurarak İstanbul BB-Fenerbahçe, Kardemir Karabükspor-Fenerbahçe, Fenerbahçe-MKE Ankaragücü ve Sivasspor-Fenerbahçe maçlarında şike yapmaktan Trabzonspor-Bursaspor, Eskişehirspor-Trabzonspor ve Trabzonspor-İstanbul BB maçlarında ise teşvik primi suçlarından dolayı 3 yıl 9 ay hapis cezasına hükmetti. Satırarasında şike ve teşvik suçlarının 2 taraflı işlenebilen suçlar olduğunu ancak Fenerbahçe’nin şike yaptığı veya teşvik primi verdiği iddia edilen takımların önemli bir kısmı için kimsenin cezalandırılmadığını düşündüğümüzde verilen bu cezalar kafalarda ciddi soru işareti oluşturuyor. Ancak burada soru işaretlerini değil de verilen onama kararının açtığı-açabileceği sonuçlar üzerine bilgi vermek istiyoruz.

 

Yargıtay’ın onama kararı ile birlikte Dernekler Yasası’nın 11. maddesine ve Fenerbahçe Dernek Tüzüğü’nün 6. maddesine göre Fenerbahçe SK Başkanı Aziz Yıldırım’ın başkanlığı düşmüştür. Ayrıca şike ve teşvik primi davası günümüz itibariyle sona ermiş ve Ceza Hukuku ve Spor Hukuku bağlamın şike ve teşviğin varlığı ispatlanmıştır. Artık buradan sonra olağanüstü kanun yolu olan karar düzeltme başvurusu, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı ve son olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı bulunmaktadır. Ancak bu başvurular şahısların cezaevine girmelerine engel olabilecek yollar değildir.

 

Yargıtay’ın onama kararı sonrasında ortaya çıkan en büyük problem TFF’nin yaptırımını değiştirip değiştirmeyeceğidir. Zira TFF kendi iç yargılamasını bitirip şikenin sahaya yansımadığından bahisle klüplere herhangi bir yaptırım uygulamadı. Ancak Yargıtay’ın kararı sonrası hukuken şikenin varlığının kesinleşmesi TFF açısından süreci içinden çıkılamaz bir yere doğru sürüklemektedir. Zira TFF Tüzükleri ışığında yeni bir disiplin soruşturmasının yapılması mümkün değil. Hukuken TFF açısından süreç kapanmış görünüyor. TFF’nin yeni bir soruşturma başlatması için tüzüğünü değiştirmesi ve bu minvalde yeni kararlar alması gerekmektedir. Ancak TFF’den bu yönde herhangi bir hamle gelmemesi Spor Hukuku açısından bir facia olmakla birlikte UEFA tarafından kabul edilebilecek bir durum değildir. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz üzere UEFA’nın şike, teşvik ve doping de 0 tolerans kararlığı TFF tarafından anlaşılamamıştır ve bu durum hala devam etmektedir. Nitekim 31.01.2014 tarihinde UEFA Yargıtay kararının orijinal metnini TFF’den isteyerek yaptırımlarına devam edeceği sinyalini açıkça vermiştir. Buna rağmen TFF’nin hamle yapmaması başta sporumuzun lokomotif klüplerinden olan Fenerbahçe’yi Avrupa Futbolu nezdinde büyük bir yıkıma doğru sürüklemektedir.

                


Başlık : Yargıtay'ın Şike Kararını Onamasının Türk Futboluna Etkileri
İnceleyen : Av. Halil İbrahim ÇELİK
Tarih : 03.02.2014
Derece : 5.0
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *