MAKALELER

Problemsiz Bir Boşanma Türü: Anlaşmalı Boşanma

  • Makaleler
  • >
  • Aile ve Şahıs Hukuku
  • >
  • Problemsiz Bir Boşanma Türü: Anlaşmalı Boşanma

Aile Hukuku ile ilgili ilk yazımda boşanmanın genel esaslarından bahsetmiştim. Bu yazıda ise günümüzde oranı oldukça artmış olan “Anlaşmalı Boşanma”dan bahsetmek istiyorum.

 

Boşanma davaları eşlerin yaşamları ve sağlıkları üzerinde çok ciddi etkiler bırakabilir. Biribirlerini oldukça seven çiftlerin boşanma sürecinde bu sevgilerinin nefrete dönüşmesi sıklıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu nefret ise boşanma davası uzadıkça ruh halinizi olumsuz şekilde etkileyecektir. Boşanma sürecinde eşlerin birbirlerinden olan talepleri, birbirlerine yönelttikleri suçlamalar ve ortaya konulan iddialar önlenemez boyutlara ulaşabiliyor. İşte bu sıkıntılı durumlarla karşılaşmamak için Kanun “Anlaşmalı Boşanma” kurumunu getirmiştir. Türk Medeni Kanunu’nun 166/3 maddesinde eşlerin ne şekilde anlaşmalı boşanabileceklerini açıkça belirtmiştir. En az 1 yıldan beri evli olan çiftler birlikte mahkemeye başvurarak boşanma davası açabilirler.

 

Anlaşmalı boşanma davası açmanın ilk ve en önemli şartı eşlerin ez az 1 yıldan beridir evli bulunmalarıdır. Evlilik süreleri 1 yılı bulmayan çiftler anlaşmalı olarak boşanamazlar. Diğer bir şart eşlerin birlikte dava açmaları veya eşlerden birinin açtığı davayı diğer eşin kabul etmesidir. Bu iki şart ile birlikte eşlerin “Anlaşmalı Boşanma Protokolü” denilen bir protokol imzalamaları gerekmektedir. Boşanma davasının asıl düğümünü burası oluşturmaktadır. Bu protokolde eşlerin varsa çocukların velayeti, nafaka ve mal paylaşımı hususlarında tam ve net olarak anlaşmaları gerekmektedir. Protokolde bu hususlar tam ve net olarak belirlenebilir değilse hakim boşanma davasını kabul etmeyecektir. Bu nedenle protokol hazırlanırken bir avukattan yardım almak boşanma davasının olumlu neticelenmesi için yararlı olacaktır. Eşler boşanma düşüncesi üzerinde hemfikir olsalar dahi gerek mal paylaşımı gerekse çocukların velayeti konularında ciddi problemler yaşayabilirler. Bu nedenle bizim boşanma kararı alan çiftlere tavsiyemiz ortak çıkarlar doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğidir. Tamamen kendini düşünerek taleplerde bulunan taraf bu taleplerin kabul edilmemesi halinde 2-3 yıl sürecek çekişmeli boşanma davası içerisinde bulabilir kendisini. Protokol düzenlenirken kişisel hırsları asgari düzeye indirmek bu süreci hem eşlerin psikolojileri hemde çocukların gelişimi açısından çok daha doğru ve sağlıklı atlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

Anlaşmalı boşanma protokolü düzenlendikten sonra eşlerin boşanma davasına bizzat gelerek boşanma iradelerini hâkime açıklamaları gerekmektedir. Duruşma salonuna yapılan bu irade açıklamasından sonra eğer düzenlenen protokol gerekli şartları taşıyorsa hakim eşlerin boşanmasına karar verir. Böylece yıllar sürecek boşanma davası maksimum 2-3 ay içerisinde neticelendirilecektir.

 

Av. Halil İbrahim ÇELİK - Av. Tuğsan YILMAZ


Başlık : Problemsiz Bir Boşanma Türü: Anlaşmalı Boşanma
İnceleyen : Av. Tuğsan YILMAZ
Tarih : 17.05.2013
Derece : 5.0
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *