MAKALELER

Boşanmada Sosyal Medya Paylaşımlarının Delil Durumu

  • Makaleler
  • >
  • Aile ve Şahıs Hukuku
  • >
  • Boşanmada Sosyal Medya Paylaşımlarının Delil Durumu

Bilişimin gelişmesi ile sosyal medya sektörü reel yaşamın bir yansıması haline gelmiştir. Ülkemizde toplamda 45 milyon Facebook ve Twitter kullanıcısının olduğu dikkate alındığında insanların hayatının büyük bir bölümünün bilgisayar, telefon ve tablet başında geçirildiği aşikardır. Yapılan bir ankette insanların yeni biri ile tanışmadan önce hakkında gerekli bilgileri sosyal medyadan araştırdığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca iş görüşmelerinde şirketlerin sosyal medya hesaplarını istediği durumlarla dahi karşılaşılmaktadır. Sosyal medya ile özel hayatın gizliliği artık neredeyse hayal haline gelmiştir.

 

Hukuken reel hayat ile bağlantısı dikkate alındığında insanların bu kadar yoğun vakit geçirdikleri platformlarda paylaşılan ögelerin hukuk tarafından kabul edilme durumu büyük öneme sahiptir. İnsanların bir kısmı sosyal paylaşım sitelerini çöpçatan siteleri mahiyetinde kullanmaktadır. Bu nedenle bu sitelerde paylaşılan ögelerin boşanma davalarında kullanılma durumu ciddi merak konusudur. Burada paylaşılan ögelerin kimlere ve hangi boyutta paylaşıldığı delil durumu değerlendirilirken önem taşımaktadır. Eğer herkesin görebileceği bir şekilde paylaşım yapıldıysa bu paylaşımın delil olarak kullanılabileceği konusunda herhangi bir şüphe yoktur.  Ancak delil olarak kullanılmak istenen şey özel mesaj ise içeriğin ilgi paylaşım sitesi tarafından gönderilmesi gerekmektedir. Mevcut paylaşım sitelerinin (facebook, twitter, instagram, linkedIn, Google Plus vb.) mesaj içeriklerini özel hayatın gizliliği nedeniyle genelde devletlerle paylaşmadığı dikkate alındığında özel mesajların delil durumu şüpheli bir hale bürünmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi herkese açık paylaşımların delil olarak değerlendirilmesinde bir problem yoktur. Mahkemeler aracılığıyla belirlenecek bir ehlivukuf (bilirkişi) gerekli incelemeyi yapar ve inceleme sonucunda paylaşımın delil durumu anlaşılır.

 

Taraflar mahkemeden bilgisayar incelemesi de talep edebilirler. Sosyal medya paylaşımlarının yapıldığı bilgisayarlar incelenerek delil durumu dikkate alınır. Ancak burada mahkemeler 3. kişilerin özel hayatını dikkate alarak talepleri reddedebilmektedir. Bu nedenle bilgisayar incelemesi talep edilmeden önce başkaca bir yolla delil elde etme durumu dikkate alınmalıdır.

 

Bir paylaşımın delil durumu değerlendirilirken en önemli ölçüt hukuka aykırı yolla elde edilme durumudur. Zira hukuka aykırı usullerle elde edilen bir öge delil olarak değerlendirilemez ve kullanılamaz. Bu nedenle paylaşılan fotoğrafların ve durum güncellemelerinin şahsın kendi rızası ile bizzat yapılması gerekir. İradesini (tehdit vs. ) sakatlayarak yapılan paylaşımlar ve gizli çekilen görüntüler delil vasfında değildir.


Başlık : Boşanmada Sosyal Medya Paylaşımlarının Delil Durumu
İnceleyen : Av. Halil İbrahim ÇELİK
Tarih : 08.02.2014
Derece : 5.0
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *