MAKALELER

Boşanma Kararı ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

  • Makaleler
  • >
  • Aile ve Şahıs Hukuku
  • >
  • Boşanma Kararı ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

Evlilikler hiçbir şekilde boşanma neticesi öngörülerek yapılmaz. Bazı  evlilikler süreç içerisinde kadın ve erkek arasında ciddi problemler doğurmakta ve aşılamayan sorunlar boşanma neticesini doğurmaktadır. Çiftlerin boşanma düşüncesini hazır olmamaları boşanma sürecinin daha sancılı geçmesine neden olmaktadır. Bu psikolojik buhranın olası olması nedeniyle boşanma kararı alınırken ve sonrasında kadın ve erkeğin karar üzerinde detaylıca düşünmelerini ve aldıkları kararın nelere yol açabileceği üzerine uzunca bir süre düşünmelerini tavsiye ediyoruz.

             

Buradan en önemli olgu boşanma kararının alınmasıdır. Alınacak boşanma kararı hiçbir şekilde anlık öfkenin neticesi olmamalı ve mantıklı karar vermek için çiftler azami gayret göstermelidirler. Boşanmaya ilişkin muhtemel bir şüphe var ise boşanma kararını ertelemelisiniz. Boşanma kararını alırken bunun, günümüzde evlenmek kadar doğal bir durum olduğunu unutmayın zira ancak bu şekilde boşanma sürecinde karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı direncinizi koruyabilirsiniz.

 

Kararı aldıktan sonra boşanma sürecine başlayan çiftlerin müşterek çocukları var ise kararın çocuğa açıklanması konusunda çocuğun psikolojisi de dikkate alınmalıdır. Boşanma sürecinde müşterek çocuğun en büyük duygusal ihtiyacı güven duygusudur. Boşanma kararı alınsa dahi çocuğa azami ölçüde güven duygusu aşılanmalıdır. Çekişmeli boşanma davasının oluşturacağı yıkım dikkate alındığında öncelikle anlaşmalı boşanma prosedürü dikkte alınmalıdır. Çünkü anlaşmalı boşanma çiftlere ve psikolojik çocuğa minimum ölçüde psikolojik zarar vermektedir. Anlaşmalı boşanma sözkonusu olmasa dahi çekişmeli boşanma davasında eşler birbirlerini suçlarken çocuğun psikolojisine dikkat etmeyi ihmal etmelidirler. Zira küçük çocukların boşanmadan ne ölçüde etkilendiği ve ileride ki karakterlerinin ne kadar hasar görebileceği aşikardır.

 

Boşanma kararı alındıktan sonra çocuğun varlığı bazı durumlarda diğer eşe karşı koz olarak kullanılmakta ve hatta çocuk karşı taraf gösterilmeyerek bu yolla cezalandırma düşüncesi hakim olmaktadır. Kişisel egolar nedeniyle ortaya çıkaran bu durumun çocuğun geleceğine onarılamaz zararlar verebileceğini tekrar hatırlatmak isteriz.

 

Süreç başladıktan sonra taraflara en önemli tavsiyemiz birbirlerine olan saygılarını kaybetmemeleri gerektiğidir. Bu minvalde eşler birbirlerine karşı hakaret,iftira ve tehdit içeren  söylemlerde bulunmaktan kaçınmalıdır. Zira evlilik birliğini artık kurulamayacağı eşler tarafından anlaşılmalı ve hızlı birekilde boşanma kararı alınmalıdır.

 

Boşanma konusunda eminseniz ve müşterek çocuk konusunda  gerekli tutarlılığı sağlayabilmişseniz boşanma kararı alabilir ve dava için gerekli işlemlere başlayabilirsiniz. Unutmayın boşanmak asla bir son değil yeni bir başlangıçtır.


Başlık : Boşanma Kararı ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
İnceleyen : Av. Halil İbrahim ÇELİK
Tarih : 31.01.2014
Derece : 5.0
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *