MAKALELER

Boşanma Davalarında Eve Ses Kayıt Cihazı Yerleştirme

  • Makaleler
  • >
  • Aile ve Şahıs Hukuku
  • >
  • Boşanma Davalarında Eve Ses Kayıt Cihazı Yerleştirme

Boşanma davalarında gelişen teknoloji ile nelerin delil hükmünde olup nelerin olamayacağı konusunda her geçen farklı bir problemle karşılaşılmaktadır. Telefon dinlemelerinin bu kadar ayyuka çıktığı bir toplumda eşlerin boşanma davası öncesinde eve ses kayıt cihazı yerleştirerek dinleme yapmaları son birkaç yılda sıklıkla karşılaştığımız durumlardandır. Başından itibaren katıldığımız bütün mülakatlarda boşanma davası için delil elde etmek amacıyla eve ses kayıt cihazı yerleştirilmesinin hukuka aykırı olduğunu dile getirsek de Yargıtay son dönemde verdiği tutarlı kararları ile artık eşinden şüphelenen herkese telekulak olma izni vermiştir. Yani artık eşler birbirlerinden şüphe ettikleri anda evin dört bir yanına gizli kameralar ve ses kayıt cihazları yerleştirerek boşanma davaları için adeta bir dedektif misali delil toplayabileceklerdir. Her ne kadar Yargıtay’ın ve mahkemelerin bu konuda verdikleri kararların bir hukuk faciası olduğunu defalarca dile getirmiş olsak da mesleğimiz gereğince bu konuda problem yaşayan müvekkillerimize ayrıntılı bilgileri vermek en tabii vazifemizdir. Bu nedenle Yargıtay’ın bu konuda verdiği ve yerel mahkemelerce de uygulanan eve ses kayıt cihazı yerleştirme hususunun genel mantığını (!) sizlere anlatmak istiyoruz.

 

Aldatıldığından şüphelenen eş, diğer eşin haberi olmadan eve ses kayıt cihazı yerleştirerek telefon dinlemesi yapmak ile elde edilen delil artık boşanma davalarında delil olarak kullanılabilmektedir. Bu yolla elde edilen deliller özel hayatın gizliliğini ihlal etmemektedir. Zira aile konutu eşlerin ortak yaşam alanı olup burada yapılan görüşmeler özel hayatın gizliliği olarak değerlendirilemez. Evlilik birliğinin en önemli olgularından biri sadakat yükümlülüğü olup sınırları kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Eşlerin bu sadakat yükümlülüğünü ihlal edecek davranışlarda bulunmaları halinde delil elde etmek için ortak yaşam alanına ses kayıt cihazı yerleştirilmesi Yargıtay kararlarına göre usule ve yasaya uygundur.

 

Evlilik birliğinin yürütüldüğü ortak yaşam alanı eşlerin özel hayatı kapsamına girmemektedir ve diğer eş yönünden dokunulmaz değildir. Eşinin kendisini aldattığından şüphelenen kişi eşinin bilgisi dışında eve ses kayıt cihazı yerleştirebilir ve deliller mahkemede delil olarak kabul edilir. Ancak bu durumun Türk Ceza Kanunu açısından suç olduğu hususu unutulmamalıdır. Zira Türk Ceza Kanunu’nun 134 ve 135 maddeleri gereğince eve ses kayıt cihazı yerleştiren eşin ceza hukuku bağlamında suç işlediği ve cezalandırılacağı uyarısını tekrar yapmak istiyoruz.

          


Başlık : Boşanma Davalarında Eve Ses Kayıt Cihazı Yerleştirme
İnceleyen : Av. Halil İbrahim ÇELİK
Tarih : 13.02.2014
Derece : 5.0
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *