MAKALELER

Anlaşmalı Boşanma Davası

 • Makaleler
 • >
 • Aile ve Şahıs Hukuku
 • >
 • Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için Türk Medeni Kanunu’ nda belirtilmiş olan şartların varlığı aranmaktadır. Bu şartlar;

 

 1. Anlaşmalı boşanma istemiyle dava açılabilmesi için tarafların evlilikleri en az 1 yıl sürmüş olmalıdır.

   

 2. Anlaşmalı boşanmak isteyen taraflar evlilik birliğini sona erdirmek için her konuda mutabık kalmalıdır. Diğer bir deyişle, taraflar mal paylaşımı ve çocuğun velayeti hususları konusunda ortak karara varmış olmalıdır. Ortak karara bağlanmış olan hususların açık bir biçimde protokole bağlanmış olmasının mahkeme nezdinde fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.

   

 3. Anlaşmalı boşanma davası taraflarının duruşma gününde mahkeme huzurunda hazır bulunması şarttır. Zira hâkim protokolde mutabık kalan tarafların iradelerini duruşma esnasında da beyan etmelerini isteyecektir. Taraflardan birinin dahi duruşma gün ve saatinde mahkemede hazır bulunmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası karara bağlanamayacaktır.

   

 4. Anlaşmalı olarak boşanmak isteyen tarafların mutabık kaldığı hususları mahkemeye iletmesi bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Çocuğun velayetinin söz konusu olduğu hususlarda hâkim, tarafların ve çocuğun menfaatini göz önüne alarak protokol üzerinde gerekli gördüğü hususları değiştirebilir. Bu değişikliklerin taraflarca kabulü halinde boşanmaya hükmolunur.

 

Yukarıda belirtilmiş olan şartların tamamının varlığı halinde tarafların anlaşmalı boşanma istemlerinin kabulü gerekmektedir. Bu nedenle hâkim başkaca bir delil aramaksızın evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesi ile tarafların boşanmalarına karar verir.

 

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA SÜRE 

 

Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına kıyasla daha kısa sürede sonuçlanır. Tarafların usuli işlemler bakımından hazır olmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası tek celsede karara bağlanacaktır. Uygulamada genellikle dava açıldıktan sonra mahkemenin iş yoğunluğuna göre 1-2 ay sonrasına duruşma günü verilmektedir. Davanın bir avukat vasıtasıyla açılması ve takip edilmesi halinde mahkemenin iş yüküne göre 1-2 haftada sonuçlanması da mümkün olabilmektedir.

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA BOŞANMA KARARININ KESİNLEŞMESİ 

 

Tarafların boşanmalarına mahkemece hükmolunduktan sonra gerekçeli kararın mahkemece yazılarak taraflara tebliği ile birlikte 15 günlük temyiz süreci başlayacaktır. Bu sürenin başlangıcında tarafların karşılıklı olarak temyiz hakkından feragat etmesi kararın kesinleşme sürecini hızlandıracaktır.

 

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA BOŞANMA KARARININ NÜFUS KÜTÜKLERİNE İŞLENMESİ 

 

Kesinleşen boşanma kararı, mahkeme kalemince kararı vermiş olan mahkemenin bulunduğu yer nüfus müdürlüğüne gönderilir ve tarafların nüfus kütüklerine işletilir. Böylelikle taraflar yeni nüfus cüzdanlarını alabilecektir.

 

 

ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASINDA GÖREVLİ VE YETKİLİ MAHKEME 

 

Boşanma davalarına bakmakla görevli olan mahkeme ‘’Aile Mahkemesi’’ dir. Aile mahkemesinin bulunmadığı yargı çevresinde dava ‘’Asliye Hukuk Mahkemeleri’’ nde ‘’Aile Mahkemesi’’ sıfatıyla görülecektir.

 

Anlaşmalı boşanma davasında yetki kesin yetki niteliğinde değildir. Zira anlaşmalı boşanma davasında tarafların iradesi her anlamda ortak ve aynı doğrultuda olduğundan ve yetki itirazın bulunulması davanın mahiyeti ile örtüşmeyeceğinden kanaatimizce her yerde açılabilir.

 

Av. Tuğsan YILMAZ


Başlık : Anlaşmalı Boşanma Davası
İnceleyen : Av. Tuğsan YILMAZ
Tarih : 01.03.2013
Derece : 5.0
Yorumlar
Melika
Sayin Tugsan Yilmaz, ben ismim Melike, ben Ozbekistan Cumhuriyetinin vatandasiyim. Gecen yil 26.07.2012 Istanbulda turk vatandasi le evlendim. Ama okulum sebeli Ozbekistana geri dondim, kocam Turkiyede kaldi. Kocam bir yil bana hic yardim ve merak etmedi. Bir yil babam evinda yasadim, gecen ay universitetimdeki okulda bitti. Simdi esimdan bana bakmadigi icin bosanmak isteyorum. Ama bir problem var, kocamin babamdan 20000d borcu var, simdi babam ihtiyacali oldugi icin parayi geri isteyor ama kocam deyorki param yok. Ben ne yapa biliyorum, neya hakkim var ve neye yok. Eger zamaniz varsa bana meslehet yazarmisiniz. Hurmet ile Melike
Yorum Yap
Ad Soyad: * E-mail Adres: *
Yorum: *